Wpisz szukane słowo

post

EKO MŁODZIEŻ NA RZECZ CZYSTEGO POWIETRZA czyli GMINNY KONKURS  EKO – KREATYWNI

EKO MŁODZIEŻ NA RZECZ CZYSTEGO POWIETRZA czyli GMINNY KONKURS EKO – KREATYWNI

Uczniowie naszej szkoły: Agata Miotk, Dagmara Syldatk, Fabian Breza, Albert Miotk i Franciszek Mierski zaangażowali się w działania na rzecz czystego powietrza.Eko Młodzież, bo tak nazwali swoją drużynę, w ramach konkurs EKO – KREATYWNI organizowanego przez gminę Sierakowice, przez dwa miesiące podejmowała szereg dziań, aby zmotywować uczniów i rodziców naszej szkoły oraz mieszkańców całej gminy do zadbania o czyste powietrze.

Polska należy do niechlubnej czołówki krajów Unii Europejskiej jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Głównymi źródłami zanieczyszczenia są: ogrzewanie domów nieekologicznymi i nieefektywnymi  piecami – „kopciuchami”, spaliny samochodowe, przemysł i pożary. Rzadko uświadamiamy sobie, że powietrze którym oddychamy zawiera  szkodliwe substancje. Wśród tych najbardziej niebezpiecznych są pyły zawieszone, których stężenie można zaobserwować na czujnikach umieszczonych w Sierakowicach i w Gowidlinie. Pyły PM 10 i PM 2,5 oraz B(a)P powodują choroby układu krążenia: zaburzenia rytmu serca, zapalenia naczyń krwionośnych, miażdżycę, zwiększają ryzyko zawałów i udarów, choroby  układu oddechowego: podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych, choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani, niską masę urodzeniową noworodków oraz skrócenie średniej długości życia nawet o 8 miesięcy.

Jednym ze sposobów poprawy jakości powietrza jest udział w działającym od 2018 roku programie „Czyste Powietrze”. Celem programu jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz powszechna i kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych. Program  adresowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Wsparcie można uzyskać na wymianę kopciucha na nowy efektywny i ekologiczny kocioł, modernizację instalacji grzewczej, instalację fotowoltaiczną, ocieplenie budynku, wymianę okien i drzwi oraz zakup rekuperacji czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W programie można uzyskać nawet 135 tyś. dofinansowania. Termin podpisywania umów upłynie 31.12.2027 roku, ale finansowanie prac objętych umową będzie trwało  aż do 2029 roku.

Eko Młodzież
Prezentacja na wywiadówce na temat programu Czyste Powietrze
Rozdawanie ulotek rodzicom
Informacje o programie dla mieszkańców Mojuszewskiej Huty
Sierakowice ul.Piwna/ul.B.Łosińskiego
Sierakowice ul.Dworcowa/ ul.Piwna
Sierakowice ul.Kartuska
Sierakowice ul.Kartuska
ul.Lęborska rondo
Mojusz
Paczewo
Nowalczysko
Eko – lekcje – kl.VIII
Plakaty konkursowe
Gazetka szkolna
Eko – marsz