Wpisz szukane słowo

post

Wycieczka POZNAŃ-SŁUBICE-DREZNO-BERLIN-GNIEZNO

Wycieczka POZNAŃ-SŁUBICE-DREZNO-BERLIN-GNIEZNO

W dniach 26-29 maja odbyła się szkolna wycieczka do Poznania, Drezna, Berlina i Gniezna.Dzięki uczestnictwu w programie „Poznaj Polskę” odwiedziliśmy ciekawe miejsca w Polsce: Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach, Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy, Historyczny Zespół Miasta Poznań, Muzeum Poznańskiej Pyry, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Katedrę p.w. Najświętszej Maryi Panny i św. Wojciecha w Gnieźnie.Wyżywienie, noclegi, przejazdy autokarem, przewodnicy, bilety wstępu oraz ubezpieczenie zostały dofinansowane z programu „Poznaj Polskę” oraz z Urzędu Gminy Sierakowice.

Pierwszym punktem wycieczki były Dziekanowice, gdzie zwiedziliśmy Wielkopolski Park Etnograficzny położony nad brzegiem jeziora Lednica i gromadzący, zabezpieczający i eksponujący przedmioty i obiekty architektoniczne z obszaru Wielkopolski. Potem promem przepłynęliśmy na Ostrów Lednicki. Wyspa jest jednym z najważniejszych miejsc historii Polski. Za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego była jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych Polski. Na wyspie, zachowały się pozostałości grodu oraz relikty najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej i wolno stojącego kościoła cmentarnego z grobami.

W Poznaniu najpierw zwiedziliśmy piękną farę Poznańską, zobaczyliśmy koziołki poznańskie oraz zapoznaliśmy się z historią Starego Rynku.Przeszliśmy się też na Ostrów Tumski do największego i najbardziej okazałego budynku na wyspie – Bazyliki Archikatedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła.Tam znajduje się grobowiec Przemysła II.Na koniec czekała nas wizyta w Muzeum Pyry.Tam dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy o ziemniaku, a pan prowadzący warsztaty dopisał do potraw z ziemniaków kaszubskie pulki.Dzień zakończyliśmy w Słubicach, przygranicznym mieście nad Odrą, gdzie zaplanowana była nasza baza noclegowa na najbliższe dni.

27 maja udaliśmy się do Drezna– stolicy kraju związkowego Saksonia, położonego nad Łabą. W centrum obejrzeliśmy Zwinger – późnobarokowy zespół architektoniczny zbudowany na polecenie Augusta II Sasa. Najbardziej znane budowle to Brama Koronna z czterema orłami i koroną Polską oraz Pawilon oraz zegar kurantowy z miśnieńskiej porcelany. Weszliśmy do jednej z drezdeńskich galerii handlowych, gdzie można było sprawdzić swoje umiejętności językowe.Potem czekała na wizyta w Gläserne Manufaktur -Szklana Manufaktura – fabryce koncernu Volkswagen AG.Na koniec wizyty w Dreźnie udaliśmy się do Muzeum Higieny.Interaktywne muzeum pozwala całościowo spojrzeć na ciało człowieka, jego funkcje oraz postrzeganie go na przestrzeni wieków. Na stanowiskach można było dokonywać obserwacji oraz sprawdzać jak działają poszczególne układy ciała ludzkiego.Na koniec dnia odbył się jeszcze mecz w piłkę nożną na stadionie w Słubicach, który należał do kompleksu Olimpik Park , naszej bazy.

Trzeci dzień rozpoczął się Mszą Świętą w kościele p.w. NMP Królowej Polski w Słubicach. Potem pojechaliśmy do stolicy Niemiec i największego, ponad 3 mln, miasta w Unii Europejskiej. Zobaczyliśmy najbardziej znane budowle i miejsca –Bramę Brandenburską, Reichstag – od 1999 roku siedziba Bundestagu w Berlinie, Mur Berliński, Siegessäule Kolumnę Zwycięstwa, Pomnik Holokaustu, Wyspę Muzeów. Przeszliśmy się najsłynniejszą ulicą Unter den Linden, a na niej widzieliśmy m.in.Nowy Odwach z Pietą oraz Uniwersytet Humboldtów. Potem udaliśmy się na dworzec ZOO, gdzie toczy się akcja książki i filmu „My, dzieci z dworca ZOO”. Na koniec obejrzeliśmy Kościół Pamięci, który został zbudowany w 1895 roku na polecenie cesarza Wilhelma, ale zniszczony w 1943 roku podczas II wojny światowej. Po wojnie, obywatele Berlina Zachodniego nie chcieli w tym miejscu budowy kolejnego kościoła: chcieli Kościoła Pamięci pozostawionego jako symbol cierpienia, jakiego doświadczyli podczas wojny. Dzisiaj jest symbolem pokoju i pojednania, nie tylko dla Niemców, ale też dla wielu ludzi na całym świecie.Na koniec odbyła się wizyta w Muzeum Historii Naturalnej.W swoich zbiorach posiada kolekcję ponad 30 milionów eksponatów zoologicznych, paleontologicznych, mineralogicznych i innych. Najbardziej znanymi eksponatami są: największy zrekonstruowany i złożony szkielet dinozaura na świecie oraz najlepiej zachowany, skamieniały okaz wczesnego ptaka z rodzaju Archaeopteryx. Po powrocie do późnych godzin na stadionie obywały się jeszcze zabawy oraz oczywiście mecz, który zakończył się wtedy, gdy nie było widać ani grających, ani piłki.

Czwarty dzień spędziliśmy już w Polsce.Pojechaliśmy do Gniezna. Zwiedziliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego, a potem udaliśmy się do Bazyliki Prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwanej także: archikatedrą gnieźnieńską lub sanktuarium św. Wojciecha, znajdującej się na Wzgórzu Lecha.Jest to jeden z najcenniejszych i najwspanialszych zabytków Polski.Tutaj znajdują się relikwie św. Wojciecha oraz Drzwi Gnieźnieńskie, które przedstawiają historię Świętego. Po obiedzie wyruszyliśmy pełni wrażeń do Mojusza.

Wielkopolski Park Etnograficzny

Ostrów Lednicki

Poznań

Muzeum Pyry

Drezno

Berlin

Gniezno