HomeContact
Dzień Pluszowego Misia.
Z życie szkoły

25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Każdy z Nas posiada takiego przyjaciela. Dzieci uczęszczające na  świetlicę przygotowały place plastyczne przedstawiające tą niezwykłą postać. Uczniowie klasy III, Oddziału Przedszkolnego i Punktu Przedszkolnego  przynieśli  do szkoły swoich przyjaciół i wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia.


Administrator dnia listopad 30 2017
Drukuj
Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka
Z życie szkoły

Dnia 24.11.2017 r. dzieci z Oddziału Przedszkolnego i uczniowie klasy I,II i III pojechały do kina REMUS w Centrum Kultury w Kartuzach na przedstawienie Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu pt. „Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka”. Była to nowa wersja znanej dzieciom bajki o Smoku Wawelskim. Barwne kostiumy, piękna oprawa muzyczna oraz bogata scenografia podobała się wszystkim widzom.


Administrator dnia listopad 30 2017
Drukuj
Bal Andrzejkowo - Mikołajkowy
Z życie szkoły

27 listopada 2017r. odbył się Bal Andrzejkowo – Mikołajkowy w którym udział wzięły dzieci z Punktu Przedszkolnego, Oddziału Przedszkolnego oraz uczniowie klas  I-III. Zabawę poprowadził Pan Szymon, który jak zawsze przygotował dla Nas wspaniałą muzykę i tańce.  Przed balem każdy otrzymał słodki poczęstunek a na zakończenie watę cukrową. To był wspaniale spędzony czas.


Administrator dnia listopad 30 2017
Drukuj
IV Regionalny Konkurs Bëlnégò Czëtaniô
język kaszubski

IV Regionalny Konkurs Bëlnégò Czëtaniô

We wtorek 22 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej w Mojuszu odbył się gminny etap regionalnego Konkursu czytania w języku kaszubskim. Pomysłodawcą Konkursu była początkowo biblioteka Gminy Wejherowo w Bolszewie, od bieżącego roku koordynacją przedsięwzięcia zajęło się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Jest to konkurs czteroetapowy (szkolny, gminny, powiatowy i regionalny), biorą w nim udział uczestnicy z całych Kaszub. Corocznie czytane są inne utwory, gdyż poza ćwiczeniem płynnego i pięknego czytania chodzi też o popularyzację literatury kaszubskiej. W bieżącym roku, po wprowadzeniu do podstawy programowej języka kaszubskiego spisu lektur, postanowiono, iż utworami do czytania w poszczególnych grupach wiekowych będą właśnie utwory ze spisów lektur danych etapów nauczania.

Język kaszubski już tak okrzepł, że organizuje się w nim wszelkiego rodzaju konkursy językowe: najdłużej jest obecny Konkurs Recytatorski „Rodnô Mòwa” (w bieżącym roku 46. jego edycja); w tym roku odbyło się już XVI Dyktando Kaszubskie; rumieńców nabiera także  Konkurs pięknego czytania (V gminny / IV regionalny). Wszystkie one cieszą się ogromnym zainteresowaniem środowiska, młodzi Kaszubi wykazują się coraz większą biegłością językową: recytują, czytają, piszą – czym raczej nie może się legitymować starsze pokolenie, które za to doskonale posługuje się językiem mówionym. Gdyby pomiędzy pokoleniami zapanowała symbioza w zakresie spraw językowych, mogłoby nastąpić świetne wyrównanie i wymiana pokoleniowa.

W Mojuszu stawili się przedstawiciele wszystkich szkół z terenu Gminy Sierakowice, razem było to aż 58 uczestników w pięciu kategoriach wiekowych (uczniowie klas I-III, klas IV-VII, gimnazjaliści, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli). Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie klas IV-VII, było to aż 29 czytających, nieco mniejszą liczebnie grupą byli najmłodsi uczestnicy (14 osób) oraz porównywalną z nimi – gimnazjaliści (11). W zespole uczniów szkół ponadgimnazjalnych stawiły się 3 uczestniczki i tylko jedna osoba w najstarszej kategorii. Uczestników przygotowywało 22 nauczycieli (Irena Brzustewicz, Danuta Dawidowska, Grażyna Dawidowska, Elżbieta Drywa, Sabina Drywa, Anna Jereczek, Bożena Lejk, Mariola Leszczyk, Janina Leszczyńska, Lucyna Łagoda, Halina Majkowska, Emilia Maszke, Janina Mielewczyk, Danuta Pioch, Elżbieta Recław, Magdalena Rompa, Karolina Serkowska, Ewa Warmowska, Janina Wenta, Halina Winczewska, Wioletta Winczewska, Anita Witos). Interpretacje głosowe wylosowanych utworów oceniało jury w składzie: Wanda Lew-Kiedrowska, Irena Kulwikowska, Paulina Węsierska.

W wyniku klasyfikacji końcowej laureatami poszczególnych kategorii zostali:

Klasy I-III
I miejsce – Jakub Dawidowski z Gowidlina

II miejsce – Marcel Konkel z Gowidlina
III miejsce – Marcelina Wiśniewska z Gowidlina
wyróżnienia: Aleksandra Browarczyk z Szopy, Paulina Wenta z Kamienicy Królewskiej

 Klasy IV-VII
I miejsce – Karolina Miotk z Mojusza

II miejsce – Oliwia Grzenkowicz z Mojusza
III miejsce – Patrycja Dawidowska z Gowidlina
wyróżnienia: Daria Sychta z Mojusza, Patrycja Penk z SP Nr 2 w Sierakowicach, Dominika Bojanowska z Puzdrowa

Klasy gimnazjalne
I miejsce – Daniel Marszk z Tuchlina
II miejsce – Marta Krefta z Tuchlina
III miejsce – Karolina Szulist z SP Nr 2 w Sierakowicach
wyróżnienia: Marzena Mielewczyk z Tuchlina, Hanna Neubauer z Szopy

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
I miejsce – Karolina Stanisławska z ZSP w Sierakowicach
II miejsce – Karolina Szczypior z ZSP w Sierakowicach
III miejsce – Magdalena Cichosz z ZSP w Sierakowicach

Dorośli
I miejsce – Janina Mielewczyk z Sierakowic

Konkurs odbywał się pod patronatem Wójta Gminy Tadeusza Kobieli, który był też jednocześnie głównym sponsorem nagród oraz poczęstunku. Ciekawe nagrody dla uczestników zakupiono także ze środków Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Mojusz.

Trójka przedstawicieli z każdej grupy będzie reprezentowała naszą gminę na eliminacjach powiatowych, które będą miały miejsce w początkach grudnia, a 15 dnia tego miesiąca zostaną wyłonieni ostateczni zwycięzcy. Naszym reprezentantom życzymy wielu sukcesów i dotarcia do finału regionalnego.

Danuta Pioch


Administrator dnia listopad 25 2017
Drukuj
SPOTKANIE Z LEŚNIKAMI
przedszkole

SPOTKANIE Z LEŚNIKAMI

 

W dniu 19 października 2017 r. pani Basia zaprosiła do przedszkola leśników, panów Tadeusza  i Tomasza z Nadleśnictwa Kartuzy. Do naszej grupy przedszkolnej dołączyły dzieci z zerówki oraz klas I – III. Leśnicy opowiedzieli dzieciom na czym polega praca leczniczego, o zwyczajach zwierząt przygotowujących się do zimy, zasadach zachowywania się  podczas spacerów i wycieczek do lasu. Pan Leśniczy przybliżył dzieciom informacje na temat drzew rosnących w lesie oraz zwierząt w nim mieszkającym. Prezentując przyniesione eksponaty odpowiadali na pytania dzieci dotyczące mieszkańców lasu. Dużą atrakcją dla dzieci były okazy motyli oraz innych owadów zamieszkujących nasze lasy. Ponadto dzieci miały możliwość zobaczenia i dotknięcia poroży jelenia. Spotkanie zakończyliśmy wręczeniem laurki z podziękowaniami za ciekawe zajęcia. Ciekawie przekazane informacje na długo pozostaną w pamięci naszych najmłodszych. 

 

Lucyna Łagoda

Administrator dnia listopad 22 2017
Drukuj
Warsztaty malowania na szkle
Z życie szkoły

W czwartek 9.11.2017r. gościliśmy w Nasze Szkole  przedstawicieli Lokalnej Grupy Rybackiej Kaszuby z Chmielna, którzy przeprowadzili warsztaty malowania na szkle.
Uczniowie klasy I, II i III mieli możliwość  malowania na antyramach między innymi kaszubskich wzorów i motywów. Wszyscy poznali zasady mieszania kolorów i etapy powstania rysunków na szkle. Każdy uczestnik wspaniale się bawił podczas kursu i w nagrodę zabrał swoją prace do domu. Warsztaty odbyły się dzięki Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Sołectwa Mojusz, które realizuje projekt „ Promocja Kultury Kaszubskiej i integracja międzyregionalna finansowany z środków Gminy Sierakowice dla Organizacji Pożytku Publicznego.


Administrator dnia listopad 16 2017
Drukuj
Witaminowy Koktajl
Z życie szkoły

Witaminowy Koktajl

 

Dzieci z Oddziału Przedszkolnego i Punktu Przedszkolnego na ostatnich zajęciach poznawały zalety jedzenia owoców i warzyw. Każdy z uczniów wie jak są one ważne w naszej diecie. Możemy je jeść w różnej postaci. By po za teorią łyknąć trochę wiedzy Pani Basia przygotowała przepyszne owocowe koktajle między innymi truskawkowy, bananowy z dodatkiem jabłka i kiwi. Wszystkim one bardzo smakowały i już z niecierpliwością czekają na kolejne smakowite zajęcia.


Administrator dnia listopad 16 2017
Drukuj
Nauka pływania
Z życie szkoły

Nauka pływania

Już drugi rok uczniowie Naszej Szkoły uczestniczą w zajęciach nauki pływania na basenie w Kościerzynie. Dwa razy w miesiącu odbywają się zajęcia podczas, których uczniowie pod okiem instruktora uczą się podstaw bądź doskonalą technikę pływania.


Administrator dnia listopad 16 2017
Drukuj
Niech żyje wolność!
Z życie szkoły

Niech żyje wolność!

 

            Z okazji 99 – tej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole dzień 10.11 był dniem bardzo uroczystym. Uczniowie przyszli  ubrani na galowo oraz mieli przypięte kotyliony, które w symboliczny sposób okazywały patriotyzm naszej społeczności.

            Tego dnia odbył się również apel, który upamiętnił wydarzenie z 11.11.1918 roku. Uczniowie przypomnieli ważne osoby, dzięki którym dzisiaj możemy cieszyć się wolnością,

            Na początku akademii prowadzący – Paweł i Amelia przypomnieli nam znaczenie tego święta, następnie uczniowie klas V- VII przedstawili scenki, które przypomniały historię Polski w czasie okupacji. Przedstawienie  było przeplatane wierszami naszych sławnych pisarzy na emigracji oraz pieśniami patriotycznymi, które ukazały widowni momenty trudne i tragiczne dla naszego kraju, ale przede wszystkim  ukazały  odwagę, bohaterstwo i patriotyzm Polaków, którzy pomimo bardzo trudnych  czasów, nie zaprzestali  walki o Ojczyznę.

            Na zakończenie Pani Dyrektor przypomniała również (zwłaszcza młodszej publiczności) symbole narodowe naszego kraju, wskazała odpowiednią postawę w czasie odśpiewania hymnu, ale również zwróciła uwagę, aby każdy współczesny człowiek cieszył się wolnością i docenił to, że może bez przeszkód posługiwać się ojczystym językiem.

                                                                                              Anna Fuczka


Administrator dnia listopad 12 2017
Drukuj
"Pomoc dla Kazachstanu"w naszej szkole
Z życie szkoły

„Pomoc dla Kazachstanu” w naszej szkole

            W dniach 26 – 30 X w naszej szkole odbyła się zbiórka dla dzieci mieszkających

w Kazachstanie. W tym roku wspólnym celem było podarowanie jak najwięcej rzeczy potrzebnych do świetlicy szkolnej.

            Serdecznie dziękujemy rodzicom i dzieciom za zaangażowanie się w tę akcję. Okazało się, że nasza społeczność potrafi się integrować w tak istotnych i niezwykłych inicjatywach! Dlatego kieruję serdeczne podziękowania do wszystkich, którzy zaangażowali się i w ciągu tych dni przynosili liczne podarunki! Zostały one już wysłane do Kazachstanu .

 

                                                                                  Anna Fuczka

Administrator dnia listopad 08 2017
Drukuj
Wizyta w teatrze "Rondo"w Słupsku
Z życie szkoły

Wizyta w teatrze „Rondo” w Słupsku

 

            7 listopada 2017 roku uczniowie klasy VI i VII mieli okazję przeżyć prawdziwą ucztę duchową, ponieważ wybrali się wraz z opiekunami – p. Iwoną Kolką oraz p. Anną Fuczką na przedstawienie teatralne pt. „Zemsta”. Nasi uczniowie świenie bawili się w trakcie spektaklu, śledząc losy Cześnika i Rejenta – bohaterów utworu Aleksandra Fredry. Wszyscy byli zachwyceni wspaniałą grą aktorów oraz bogatym wystrojem sceny, która rewelacyjnie przeniosła ich do XIX wieku.

            Na pochwałę zacsługują również uczniowie tych klas, gdyż wykazali się wysoką kulturą osobistą.

 

                                                                                                          Anna Fuczka


Administrator dnia listopad 08 2017
Drukuj